El Mont Whitney (Mount Whitney en anglès) és la muntanya més alta dels Estats Units d'Amèrica sense comptar Alaska ni Hawaii, amb una alçada de 4.421 m. (14505 ft.). La cara oest de la muntanya limita amb el Sequoia National Park (Parc Nacional Sequoia).
El nom de la muntanya prové de Josiah Whitney, el cap del departament de geologia de Califòrnia. Es va proposar de canviar el nom de Mount Whitney a Mount Churchill, però es va rebutjar per BGN el 14 de setembre de 1964. Va ser escalada per primer cop el 1873 per Charles Begole, A. H. Johnson, i John Lucas; un pescador que vivia a Lone Pine, Califòrnia.
Està situat a només 122 quilòmetres (76 milles) del lloc més baix de l'estat, Death Valley a Badwater (situat a 86 m. sota el nivell del mar).
El mont Whitney ha estat pintat per diversos artistes, entre ells Albert Bierstadt en el seu quadre Le Mont Whitney, grandària de les Rocoses, 1875, conservat a Corning (The Rockwell Museum) -- aquest quadre que magnificava la naturalesa americana va ser pintat per al centenari de la declaració d'independència.
Hi ha tres variants del nom: Fisherman's Peak, Fishermans Peak i Mount Churchill.
, que tenen el mateix tipus de granit que el Mont Whitney.]]
L'aigua que cau cap al Oest de la carena desemboca a l'Oceà Pacífic, mentre que a l'Est desemboca a la Great Basin (Gran Vall en català). El cim s'eleva 10.778 peus (3.285 m). El pendent oriental de Whitney és molt més costerut que el seu pendent occidental. El granit que forma el Mont Whitney és el mateix que forma les Alabama Hills.
L'elevació estimada del Mont Whitney ha canviat en els anys. Això no és degut al creixement del pic. La tecnologia de la mesura ha canviat, i el sistema vertical de coordinades ha canviat. L'alçada del pic era normalment de 4.418 m. Una placa antiga al pic assenyala que l'elevació és de 14,496.811 peus, però llavors s'utilitzava el sistema del 1929. Des de llavors la forma de la Terra s'ha estimat més acuradament. Utilitzant un nou sistema establit el 988 (NAVD88) l'alçada estimada actual és de 4.421 m.
del Mont Whitney.]]
La ruta més popular cap al pic és pel camí fe Mount Whitney que comença al Whitney Portal (2,550 m (8360 ft.)) a 13 milles (21 km.) del poble de Lone Pine. La ruta té uns 35 km de recorregut amb una elevació de 1900 m. (6100 ft). Es pot escalar entre l'1 de maig i l'1 de novembre.
americà, comú a la zona.]]
S'exigeix que els excursionistes portin una pot resistent d'óssos. Els óssos negres són molt comuns en el pendent de Mont Whitney des del portal amunt a través de la terra que passa per a Outpost Camp. Les trobades de nit d'aquests óssos no són inusuals. En viatjar de nit, als excursionistes se'ls aconsella utilitzar un llum brillant i un xiulet agut.
The steep eastern side of the mountain offers a variety of climbing challenges. The "Mountaineer's Route", a gully on the north side of the east face first climbed by John Muir, is considered a scramble. The East Face route, first climbed in 1931, is a classic route in the Sierra Nevada and involves technical free climbing (Class 5.4) but is mostly Class 3. Other routes range up to Class 5.10.
South of the main summit there are a series of minor summits that are completely inconspicuous from the west but appear as a series of "needles" from the east. The routes on these include some of the finest big-wall climbing in the high Sierra. Two of the needles were named after participants in an 1880 scientific expedition to the mountain. Keeler Needle was named for James E. Keeler and Day Needle was named for William Cathcart Day. The latter has now been renamed Crooks Peak after Hulda Crooks who hiked up Mount Whitney every year until well into her nineties.
Referències/notes